PIJALNIA WÓD I PARK ZDROJOWY W KUDOWIE ZDRÓJ

Park Zdrojowy - ok 150 m od San Remo

Park Zdrojowy założony został w XVIII wieku w miejscu wypływania źródeł mineralnych u podnóża góry zwanej Parkową. Bujna roślinność parku obfituje w agawy, kaktusy, opuncje, draceny, saganowce i rododendrony.

Pijalnia Wód Mineralnych to najładniejsza i największa pijalnia na Dolnym Śląsku. Wydaje się w niej wody z trzech źródeł – opis poniżej. Wnętrze Pijalni stanowi półkolista rotunda o dużych łukowatych oknach. Budynek Pijalni zdobią freski węgierskiego malarza A. Molnara, obrazujące Dolny Śląsk początku XX wieku.

Naprzeciwko, u podnóża góry Parkowej, położony jest budynek zwany Zameczkiem, wybudowany w 1772 roku, obecne będący sanatorium. Obok dominuje bryła Sanatorium Polonia, mieszcząca w swym wnętrzu między innymi Teatr Zdrojowy im. S. Moniuszki.


Wody lecznicze (w postaci ciepłej i zimnej) dostępne  w kudowskiej pijalni:

  • „Leon Marchlewski” – 0,16% szczawa wodorowowęglanowo-sodowo-wapniowa z dodatkiem radonu. Źródło pochodzi z ok. 1880 roku, głębokość około 80m, wydajność około 120 l/min. Przeznaczenie wody do kuracji pitnej i kąpieli.
  • „Jędrzej Śniadecki” – 0,35% szczawa wodorowowęglanowo-sodowo-wapniowa żelazista, borowa, siarczkowa z zawartością arsenu. Najstarsze ujęcie Kudowy. Początek eksploatacji przypada na ok 1587r, głębokość 18,3 m, wydajność około 180 l/m. Przeznaczenie wody do kuracji pitnej i kąpieli.
  • „Stanisław Moniuszko” (K-200) – szczawa wodorowęglowo-sodowa-wapniowa-arsenowa-siarczkowa. Źródło pochodzi z lat 1966-68. Odwiert K200 ma wydajność około 100 l/m i głębokość około 200m. Przeznaczenie wody do kuracji pitnej i kąpieli.

Ponadto:

  • Zdrój Górny” – szczawa wodorowęglowo – sodowo – wapniowa – arsenowa. Znany od połowy XVII w. Wydajność około 146,8 l na dobę. Przeznaczenie wody do kąpieli mineralnych.
  • Zdrój Gazowy” – szczawa wodorowęglowo – sodowo – wapniowa. Wydajność około 47,04 l na dobę. Ujęcie źródła z urządzeniami do zbierania i czerpania gazu. Dostarcza prawie czysty dwutlenek węgla do łazienek przystosowanych do kąpieli w suchym gazie.
  • Zdrój Feliksa” – (woda mineralna z Jeleniowa) szczawa wodorowęglowo – sodowo – wapniowa – sodowa.wydajność około 274,4 l na dobę. Przeznaczenie wody do kąpieli mineralnych.
W Kudowie-Zdroju znajdują się jeszcze trzy źródła (odwierty) wód mineralnych nie mające nazw, z których dwa nie są eksploatowane, a jedno służy do kuracji pitnej.

Przeczytaj więcej na oficjalnej stronie Kudowy: www.kudowa.pl

Zobacz na mapie