Náchod – atrakcje, zwiedzanie I ciekawostki

Náchod - niecałe 8 km od San Remo

Nachod na kartach historii

Nachod jest historycznym, kulturowym i przemysłowym centrum regionu. Miasto powstało w połowie XIII wieku. Zamek, który wybudowano w tym samym czasie, miał bronić drogi handlowej prowadzącej z Czech do Kłodzka. Osada była wielokrotnie nękana pożarami. W 1775 roku stało się głośne ze względu na wielkie powstanie śląskie. W Nachodzie właśnie doszło do największych w historii Czech rozruchów. Zbuntowane masy chłopskie ruszyły na Pragę. Właściwy rozwój grodu datuje się na XIX stulecie a po doprowadzeniu w 1875 roku kolei żelaznej, zaczął rozwijać się przemysł tekstylny i chemiczny.

 

Město Náchod dzisiaj

Rynek w Nachodzie nie jest duży, a na jego środku (co w Czechach nie zdarza się często) znajduje się kościół św. Wawrzyńca (z 1310 roku). Na placu warto zwrócić uwagę na nowy ratusz z 1904 roku oraz Teatr Miejski i hotel “U Beranka” (U Baranka). Na Rynku znajduje się także ławeczka/pomnik z postacią czeskiego pisarza Josefa Škvoreckiego. 

Nad Nachodem góruje Zame, widać go praktycznie z każdego miejsca w mieście. Z Rynku można dojść do niego schodami, ale na tyłach znajduje się także parking dla zmotoryzowanych turystów. Zamek możemy zwiedzić z czeskim przewodnikiem i jak to zwykle w tego typu obiektach bywa, Polacy dostają wydrukowany tekst w ojczystym języku. 

 

Browar w Nachodzie

Został założony w 1872 roku. Zakład znany jest z produkcji różnych stylów piwa pod marką Primátor. Browar oferuje możliwość zwiedzania i degustacji. Wycieczka po nim trwa około godziny, ale możemy wybrać także opcję z degustacją w specjalnej sali dla gości.