Góry Stołowe - Szczeliniec Wielki

Szczeliniec Wielki - 14 km od San Remo

Najwyższy szczyt (919 metrów n.p.m.) Gór Stołowych, znajdujący się na terenie Parku Narodowego.

Jest największą w Europie górą zbudowaną z niesfałdowanego piaskowca.

Szczyt jest uważany za najważniejszą atrakcję Gór Stołowych po stronie polskiej. Posiada wygląd wydłużonego stoliwa pociętego szczelinami. Najgłębszą szczeliną jest Piekło (30 metrów głębokości). Formy skalne na Szczelińcu przypominają różne postacie i kształty (między innymi: Wielbłąd, Koński Łeb, Kwoka, Małpolud, Słoń, Kołyska). Wewnątrz korytarzy panuje wspaniały klimat, a w niektórych miejscach leży śnieg utrzymujący się do lipca.

Głównym punktem wypadowym na Szczeliniec jest wieś Karłów. Na szczyt prowadzi kręty szlak. Po drodze znajduje się schronisko turystyczne z XIX wieku: Szwajcarka. Obok schroniska została wmurowana w skałę tablica upamiętniająca twórcę zagospodarowania szczytu (Franza Pabla). Na tarasie widokowym znajdują się również tablice poświęcone wejściu na Szczeliniec: J.W. Goethego (29.08.1790) oraz przyszłego prezydenta USA J.Q. Adamsa (26.08.1800).

Na trasie zwiedzania napotkamy na kilka tarasów widokowych (między innymi Fotel Liczyrzepy z widokiem na Karkonosze oraz tarasy południowo-wschodnie z widokiem na Góry Bystrzyckie, Orlickie, Bialskie, Złote i Bardzkie).


Oficjalna strona Parku Narodowego Gór Stołowych: www.pngs.com.pl

Strona internetowa poświęcona Górom Stołowym: www.stolowe.infopl.info