"ZOO Safari" - ok 40 km od San Remo

Niecałe 40 km od Kudowy Zdroju znajduje się unikalny, jeden z największych w Czechach ogrodów zoologicznych ZOO Safari, zaliczany do największych i najbardziej znaczących europejskich ogrodów.

„Historia ZOO w Dvůr Králové jest na tyle zaskakująca, że aż warto o niej wspomnieć. Otóż jeszcze w Czechosłowacji ktoś wymyślił, że ogrody zoologiczne muszą się specjalizować w zwierzętach z danego rejonu. W Dvůr Králové padło na Afrykę. Skąd jednak wziąć afrykańskie zwierzęta w Czechach? I to jeszcze w małym miejskim ZOO? Josef Vágner, który był w latach 60tych i 70tych XX wieku dyrektorem potraktował wyzwanie bardzo poważnie i…wybrał się na ekspedycje do Afryki podczas, których wyłapywał zwierzęta z ich naturalnego środowiska i zwoził do Czech.  Tutaj się nam nóż w kieszeni otwiera, ale okazuje się, że na tym historia się nie kończy, a wręcz przeciwnie zatacza koło. ZOO w Dvůr Králové  jest obecnie jednym z większych na świecie (jeżeli nie największym) bankiem genów afrykańskich zwierząt kopytnych. Również tych zagrożonych gdzie indziej wyginięciem. Ma duże sukcesy w rozmnażaniu ponad 40 gatunków zwierząt. Na dodatek obecnie aktywnie włącza się w akcje przywracania zwierząt ich naturalnemu środowisku.” 

(za https://podrozezmamaitata.com/2018/06/07/zoo-safari-dvur-kralove-nad-labem-czy-warto/)

Ogród ma powierzchnię ponad 60 ha i ma około 70-letnią tradycję. Żyje tam ponad 2300 zwierząt.

Znajdziemy tu wiele ciekawych ekspozycji w pawilonach: Zwierzęta Drapieżne, Ptasi Świat, Świat Dinozaurów, Świat Flamingów, Okapi, Surykatki, Małpy, Orangutany, Wodny Świat, Świat Słoni i wiele innych.

Jednak specjalnością ogrodu i największą atrakcją jest Afrykańskie Safari, gdzie na kilkunastu hektarach biegają swobodnie liczne zwierzęta kopytne: antylopy, bawoły, zebry. Po tej części ogrodu poruszamy się piętrowym autobusem i z jego pokładu oglądamy zwierzęta. W ZOO znajduje się jedna z najważniejszych na świecie hodowla afrykańskich zwierząt kopytnych.


Średni czas zwiedzania: 3-4 godz.

Ogromny parking przed ZOO jest darmowy.

Strona internetowa: www.zoodvurkralove.cz

Godziny otwarcia: safaripark.cz/pl/zaplanuj-swoja-wizyte/bilety-wstepu-i-godziny-otwarcia

Bilety on-line: safaripark.cz/pl/zaplanuj-swoja-wizyte/bilety-on-line