Bazylika i Kalwaria w Wambierzycach

Bazylika i Kalwaria w Wambierzycach - 30 km od San Remo

Śląska Jerozolima to nazwa, którą często określane są Wambierzyce.

Ta niewielka wieś stała się znanym ośrodkiem pielgrzymkowym związanym z kultem Matki Bożej. Tu, jak głosi przekaz, w XII wieku niejaki Jan z Ratna odzyskał wzrok, a jego oczom ukazała się postać Matki Bożej. Na pamiątkę tego wydarzenia wybudowano w 1263 roku drewnianą kaplicę.

W XVII wieku na jej miejscu powstała Bazylika pod wezwaniem Nawiedzenia NMP. Jest to obecnie monumentalna budowla, wznosząca się nad niewielkim rynkiem, do której prowadzą równie monumentalne schody. Kościół ma ciekawą barokową architekturę oraz bogaty i cenny wystrój z XVIII wieku. Będąca przedmiotem kultu, wykonana z lipowego drewna figurka Matki Boskiej Królowej Rodzin pochodzi z XIV wieku.

Na pobliskich wzgórzach i w centrum wsi znajdują się liczne kaplice, kapliczki i bramy, wchodzące w skład Kalwarii. Powstawała ona w okresie od końca XVII do XIX wieku, a inicjatorem jej powstania był Daniel Ostenberg, ówczesny właściciel Wambierzyc.

Godna zobaczenia jest ruchoma szopka z 1882 roku, której autor, miejscowy ślusarz Longiniusz Witting, pracował nad nią przez 28 lat. W tym czasie stworzył ponad 800 figurek z lipowego drewna, z których większość porusza się w rytm muzyki dzięki wykorzystaniu mechanizmu zegarowego.


Strona internetowa: www.wambierzyce.pl

 

 

 

 

Ruchoma Szopka