Adrspach - Skalne Miasto

Skalne Miasto - ok. 40 km od San Remo

Adrspach – SKALNE MIASTO – to Narodowy Rezerwat Przyrody w Czechach („Národní přírodní rezervace Adršpašskoteplické skály”) o powierzchni 1800 m kw. i najciekawsza część Gór Stołowych, położona niedaleko miasta Teplice nad rzeką Metuji i małej wsi Adršpach.

Podróż łodzią po jeziorze o długości ok. 300 m pozwala obejrzeć przeróżne 60-metrowe formy skalne o fantastycznych kształtach przedmiotów, ludzi i zwierząt. Wśród nich wyróżniają się skały Lwica, Kochankowie oraz Myśliwy. Płynąca tędy rzeka Metuja utworzyła głęboki wąwóz oraz wodospad (19 m).

Źródła podają, że Adršpach stał się atrakcją turystyczną począwszy od 1700 roku, gdy mieszkańcy okolicznego Śląska zaczęli odwiedzać te rejony. Najstarszy wizerunek Skał Adrszpaskich pochodzi z roku 1739. W roku 1824 wśród skał wybuchł wielki pożar lasu trwający kilka tygodni, który zniszczył prawie całą roślinność leśną. Dopiero wówczas skalne labirynty stały się bardziej dostępne, a właściciele tych ziem rozpoczęli budowanie pierwszej sieci szlaków turystycznych.

Miasta skalne, znajdujące się w masywie, są jednym z najbardziej znanych piaskowcowych terenów wspinaczkowych na świecie.

Adrspach zachwyca o każdej porze roku: jesienią barwnymi kolorami, zimą kontrastem białych czap na szczytach skał, a wiosną świeżością i pięknem zieleni.

Adrspasske i Teplicke Skaly stanowią jeden kompleks skalny i można bez problemu przejść wśród skał z Adrspachu do Teplic na Metuji.


Turystyczny szlak okrężny po Skalnym Mieście ma długość 3,5 km i jest oznaczony kolorem zielonym. Na jego przejście należy zarezerwować około trzy godziny.

Czynne całorocznie w godz. 08:00 – 18:00.
Rejs po skalnym jeziorku – od kwietnia do października w godz. 09:00 – 17:00

Strona internetowa: adrspach.cz